Fundamenty – pistolet poz. II 11.04.2021

Drugi poziom warsztatów pistoletowych, zatytułowany “fundamenty płynność”, stanowi naturalne rozwinięcie pierwszego poziomu. Po wypracowaniu właściwych wzorców ruchowych, zrozumieniu idei celnego strzału oraz korelacji pomiędzy bronią a biomechaniką naszego ciała, komplikujemy proces strzelania.

Słowem kluczem drugiego poziomu jest płynność. Wszystkie ćwiczenia, które dotychczas wykonywaliśmy powoli, z rozbiciem na elementy, łączymy w płynną całość. Na tym etapie nie walczymy jeszcze o prędkość. Skupiamy się na unikaniu przestojów i utrwalaniu, idealnego wzorca ruchu.

Wyznaję zasadę, że nauka strzelania to w skrócie:
a) Poznanie wzorca ruchowego.
b) Wprowadzenie płynności ruchu.
c) Dojście do szybkości poprzez idealny, płynny wzór ruchu.

Na drugim etapie warsztatów budujemy prędkość, jako pochodną płynnego i technicznie idealnego ruchu.Drugim, kluczowym elementem szkolenia, jest komplikacja procesu strzelania. Osiągamy to, poprzez dołożenie negatywnych czynników mogących wystąpić w trakcie strzelania. W związku z tym, program omawia następujące zagadnienia:

• utrwalenie, bądź nauka właściwej pracy na przyrządach celowniczych w kontekście wielostrzałów,
• świadoma praca z resetem języka spustowego,
• praca w przestrzeni roboczej, wymiany magazynków w sposób najbardziej ergonomiczny i logiczny względem zastanej sytuacji,
• radzenie sobie z podstawowymi dysfunkcjami broni, różne metody usuwania zacięć,
• przenoszenie ognia z celu na cel, zarówno w kwestii technicznej, jak i logiki ostrzału wielu celów.

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii inne

Fundamenty – pistolet poz. I 10.04.2021

Program szkolenia powstał w oparciu o moje doświadczenia z nauki szybkiego, celnego i powtarzalnego strzelania z pistoletu. Plan warsztatów nie opiera się o bezrefleksyjne przechodzenie przez poszczególne drille strzeleckie. Ideą programu jest zrozumienie i utrwalenie zasad rządzących celnym, szybkim strzelaniem w oparciu o naturalną biomechanikę ludzkiego organizmu.


W trakcie pierwszego poziomu warsztatów nie nauczysz się nienaturalnych postaw strzeleckich, skomplikowanych i nielogicznych technik oraz utrudniającego proces nauki “range theatrics”.W miejsce tego otrzymasz zbiór przydatnych informacji oraz wskazówek, odnośnie samodzielnego kontynuowania treningu.Ponadto każdy z uczestników, po warsztatach otrzyma:- nagranie z przebiegu swoich strzelań,
– analizę błędów i zdiagnozowanych problemów,
– propozycję treningu bezstrzałowego,
– propozycję treningu na strzelnicy.Poniżej zakres pierwszego poziomu warsztatów:

• Poprawny chwyt – silny i umożliwiający szybki powrót przyrządów celowniczych w rejon celowania, niezależnie od wielkości dłoni oraz tężyzny fizycznej. Wady oraz zalety różnych metod trzymania broni.
• Prezentacja broni – umiejętność szybkiego i płynnego zgrania przyrządów celowniczych na tle celu.
• Dobycie broni – w połączeniu z prezentacją, jako jedna z fundamentalnych umiejętności strzelca.
• Śledzenie przyrządów celowniczych (follow through) – właściwa praca na przyrządach celowniczych w kontekście odległości od celu i intensywności ognia.
• Praca na spuście – powtarzalna i szybka praca na spuście w trakcie wielostrzałów, dubletów jak i w trakcie strzelania precyzyjnego..
• Rytmika w strzelaniu.

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii inne